ISO Cylinder DSBG-100-160-PPVA-N3T1
Image is illustrative
Code: DSBG-100-160-PPVA-N3T1
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
14 days
Weight:
0.1234 kg/pc
Quantity (pc):
Plus sign Minus sign
ISO Cylinder DSBG-100-160-PPVA-N3T1, Festo
Feature Value
Stroke 1 ... 2,800 mm
Piston diameter 100 mm
Piston rod thread M12
M16
M16x1,5
M20
M20x1,5
Max. angular deflection of piston rod +/- -0.45 ... 0.45 deg
Based on the standard ISO 15552
Cushioning P: Flexible cushioning rings/plates at both ends
PPS: Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
PPV: Pneumatic cushioning adjustable at both ends
Assembly position Any
Conforms to standard ISO 15552
Piston-rod end Male thread
Female thread
Design structure Piston
Piston rod
Tie rod
Cylinder barrel
Position detection For proximity sensor
Variants For unlubricated operation
Bellows on bearing cap
Hard wiper seal
Extended male piston rod thread
Female thread on piston rod
Piston rod with special thread
Extended piston rod
Metal wiper seal
With protection against rotation
Constant slow movement
Low-friction
Through piston rod
Heat resistant seals, max. 120°C
Temperature range 0 - 150 °C
Temperature range -40 - 80 °C
Single-ended piston rod
Low friction for balancer applications
Piston rod with shortened male thread
Variable stud bolt
Operating pressure 0.05 ... 12 bar
Mode of operation double-acting
CE mark (see declaration of conformity) to EU directive explosion protection (ATEX)
ATEX category Gas II 2G
ATEX category Dust II 2D
Explosion ignition protection type Gas Ex h IIC T4 Gb
Explosion ignition protection type Dust Ex h IIIC T120°C Db
Explosion-proof ambient temperature -20°C <= Ta <= +60°C
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
3 - High corrosion stress
Ambient temperature -40 ... 150 °C
Impact energy in end positions 2.5 J
Cushioning length 32 mm
Theoretical force at 6 bar, return stroke 4,418 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 4,418 ... 4,712 N
Moving mass with 0 mm stroke 1,000 g
Additional weight per 10 mm stroke 94 g
Basic weight for 0 mm stroke 3,665 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke 39 g